buy-the-neck-803617_640

Bu yazımda “Yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir ?” hakkında bilgi vereceğim

Yemek borusu kanseri tanısı genellikle hastanın şikayetlerinden  yola çıkılarak teşhis edilir. Aşağıdaki belirtilerin bazılarının varlığı yemek borusu kanseri şüphesini uyandırmalıdır ?

 En sık görülen belirti yutkunma güçlüğü çekmektir. Bu başlangıçta yutulan gıdaların yemek borusundan geçerken takılması. Başlangıçta daha çok katı(sert) gıdalar yutulamaz iken, zaman içinde hasta su bile içemez hale gelmektedir.

 Kusma veya yutulan gıdaların ağza geri dönmesi,

 Gıdaların yutulması sırasında ağrı meydana gelmesi,

 Üst karın bölgesinde yanma hissi ağrı hissi.

 Tükrük salgısının artması.

 Kilo kaybı, zayıflama.

Ses kısıklığı, öksürük ve yanma.

Yemek borusu kanseri kimlerde sık görülür ?

Yemek borusu kanseri

İleri yaşta,

 Erkeklerde,

 Şişmanlarda,

 Sigara içenlerde,

 Kronik alkol tüketicilerinde,

 Kronik reflü hastalığına bağlı olarak  Barrett özafagusu gelişenlerde,

 Taze meyve gibi gıdaların az tüketen kişilerde,

 Yemek borusu hastalıklarından bazıları olan akalazyada ve

 Kaza ve intihar vakası geçirenler daha çok toksik madde içenlerde daha sık görülmektedir .

Yemek borusu kanseri teşhis aşaması ?

Yemek borusu kanserinin teşhisi için yemek borusunun ilaçlı film veya endoskopi ile incelenmesi yeterli olduğu görülmektedir. Ancak hastalığın yayılımın derecesinin  anlaşılmasında veya tedavi sonrası takibi için endoskopik ultrasonografi, bilgisayar ile tomografi, MR, positrion emission tomografi (PET) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Yemek borusu hastalığında tedavi yöntemleri?

Yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemleri cerrahi, ilaç (kemoterapi) ve şua (radyoterapi) tedavileridir. Yemek borusu kanserinde en yöntemi ameliyatetkili tedavidir.

Cerrahi tedavini mantığı ?

Yemek borusu boyundan başlayıp karın içine kadar devam etmektedir. Bu konumu ve pek çok hayati organ ve damarlar ile yaptığı yakın komşuluk nedeni ile yemek borusu ameliyatlarının gerçekleştirilmesi diğer birçok ameliyattan daha zor olduğu gözlenmiştir. Ameliyatta  kanser, yayılma olasılığı olan bezeleri ( lenf nodlarını) de içerecek şekilde temiz cerrahi sınırlarla birlikte çıkarılmalıdır Radikal özefajektomi Lenfadenektomi. Geçmişte ameliyat ile sadece yemek borusu çıkarılıyor ve yeterli sayılır. Oysa yemek borusu kanserlerinin çoğu tanı konulduğunda lenf bezlerine yayılmış durumda olduğu bilinmektedir. Lenf bezlerine yayılma olduğunda yalnız yemek borusunun çıkarılması yetersiz bir tedavi yaklaşımı olur ve başka bir çözüm bulunamaz ise hastalık kısa bir süre içinde tekrarlanır. Bu nedenle yemek borusu kanserlerinde kanserin yayılma olasılığının olduğu tüm lenf bezlerinin çıkarılması gerekebilir. Bu işlem ameliyatın vazgeçilmez prensiplerinden biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>