kadın

Tıp dilinde uterin veya uterus kanseri olarak adlandırılan rahim kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser sıralamasında 4. en çok görülen üreme sistemi kanserlerinde ise ilk sırada yer almaktadır. Çoğunlukla 50 yaşından ve menopozdan sonra görülür. Rahim iç zarında ortaya çıkarak zamanla üretim sisteminin diğer organlarına da yayılmaya başlar. Rahim iç zarının ardından ilk olarak rahim ağzı, tüpler ve yumurtalıklara yayılır. Eğer gerekli önlemler alınmaz ve hastalık iyice ilerlerse lenf damarları aracılığıyla tüm vücuda yayılmaya başlar.
Rahim kanserinin nedenleri arasında; geç menopoz, çok doğum, gençken adet düzensizlikleri ve gecikmeleri, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi durumlar bulunmaktadır. Bu gibi nedenler rahim kanseri riskini artırmaktadır. Rahim kanseri belirtileri şu şekillerde ortaya çıkmaktadır:
• Menopoz sonrası vajinal kanamalar,
• Menopoz öncesi dönemlerde düzensiz adet kanamaları,
• Pıhtılaşmış kanamalar,
• Kalınlaşmış rahim iç zarı gibi belirtiler görülmektedir.
Rahim kanseri tedavisinde en etkili ve en başarılı tedavi için cerrahi operasyon ile rahim alınmaktadır. Bu şekilde yapılan tedavilerde iyileşme oranı çok yüksektir. Hastalığın ne kadar ilerlemiş ve vücuda dağılmış olduğunu tespit etmek amacıyla yumurtalıklar, tüpler, karın alt bölgesi ve aort damarları çevresindeki lenf bezlerinden numuneler alınarak klinik ortamlarla teste tabi tutulur. Patolojik incelemeler sonucunda hastalığın yayılma durumu hakkında bilgiler elde edilir ve gerekirse diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler arasında en çok radyasyon tedavisi ve kemoterapi kullanılmaktadır.

One thought on “Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>