stethoscope-448614_1280

Karın bölgesinde yer alan organlardan olan pankreas, onikiparmak bağırsağı, mide ve kalın bağırsak ile çevrelenmiş bir organdır. En temel işlevi kan şekerini dengelemek ve sindirim sistemine yardımcı olmak olan pankreasta, zamanla bazı sebeplerden dolayı kanser oluşabilmektedir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat en yaygın kanı olarak sigaraya bağlı nedenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir. Bazı ailelerde ise kalıtıma bağlı olarak bireylerde pankreas kanserine rastlanmaktadır. Bu tür ailelerde bireyler sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Sigara ve kalıtımın yanı sıra pankreas kanserine neden olan şeyler aşırı miktarda tuz kullanmak, fazla kırmızı et tüketmek, hamurlu yiyecekleri bolca tüketmek olmaktadır. Pankreas kanseri belirtileri şu şekillerde ortaya çıkmaktadır:
• İştahsızlık ve buna bağlı olarak aşırı kilo kaybı,
• Vücudun genelinde halsizlik ve ağrılar,
• Karın şişmesi
• Karaciğer büyümesi,
• Deride kaşıntılar.
Pankreas kanserinde hastalığın sonunda genellikle ölümle sonuçlandığı görülmektedir. Çünkü hastalık, vücudun gerekli olan enerji miktarını karşılayamaz hale gelmesine ve hızla enerji kaybetmesine yol açar. Aylar içerisinde de tamamen zayıf düşen vücut, artık dayanamayacak duruma gelmektedir.
Pankreas kanseri tedavisinde uygulanan yöntemlerin başında radyoterapi gelmektedir. Bunun yanı sıra cerrahi operasyonlar da sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden birisi olmaktadır. Gerekli durumlarda cerrahi operasyonlardan sonra radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır. Son yıllarda alternatif tıpta yaşanan ilerlemeler neticesinde bitkisel yöntemler ile pankreas kanserine karşı başarılı sonuçlar elde edildiği görülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>