sağlık

Vücutta kan dolaşımının yanı sıra renksiz bir sıvı olan lenfleri taşıyan küçük damarlar bulunmaktadır. Vücudun hastalıklara karşı direncini ve savunmasını sağlayan akyuvarların taşındığı bu sistem hayati bir önem taşımaktadır. Vücudun her yerine dağılan lenflerin birbirleri ile bağlantı yaptıkları yerlerde lenf düğümleri oluşur ve bezelye tanesi büyüklüğündedir. Lenf düğümleri vücutta koltuk altı, ense, kasık, göğüs ve karın bölgelerinde yoğunlaşarak bağışıklık sisteminde etkin rol oynar. En hızlı ilerleyen ve buna rağmen kanser vakalarında en başarılı sonuçların alındığı lenf kanseri lenfoma olarak da bilinmektedir. Lenf kanseri belirtileri en yaygın olarak şu şekillerde ortaya çıkmaktadır:
• Çoğu zaman lenf düğümlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeler (kasık, koltuk altı, boyun)de ağrısız bezeler,
• Gece terlemeleri, aniden uyanmalar,
• Sürekli ve sebebi belirlenemeyen yüksek ateş,
• Kronik yorgunluklar,
• Sürekli kilo kaybı.
Lenf kanserinin tedavisinde bireye özel tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın ilerleme durumu, hücrelerin yapısı, hastanın yaşı, bünyenin tedaviye karşı dayanıklı olup olmayacağı gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır.
Lenf kanserinin tedavisinde en etkili yöntem, ilaçlarla birlikte uygulanan kemoterapi ve radyoterapi olmaktadır. Bu yöntemlerin yeterli olmaması ya da uygulamayacak durumda olması halinde hastadan kök hücreler alınarak klinik ortamlarda yüksek dozajda kemoterapiye maruz bırakılır ve hastaya tekrardan enjekte edilir. Hastalığı durumuna göre, yapılan muayeneden sonra bazı durumlarda biyolojik ilaçlar ve ufak çaplı cerrahi müdahaleler de yeterli olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>