kadın

Karaciğer kanseri belirtileri, erken belirti vermeyen kanser türlerinden biri de karaciğer kanseridir. Belirtiler ilerlemiş evrede ortaya çıkar. Kanama, ağrı, ses kısıklığı, nefes darlığı, iştahsızlık, halsizlik, sarılık ve sıvı birikmesi gibi şikayetler görülür. Karaciğer kanseri belirtileri genellikle hastalığın ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Risk altında olan kişilerin yılda bir kez muayene olarak erken teşhis edilmeleri mümkündür. Karaciğer kanserinde yaşam şansı çok azdır. Karaciğer rahatsızlığı olan kişiler her zaman risk altındadır.
Karaciğer kanseri evreleri, kanserin birinci evresinde, tümör tek ve damarlara yayılmamış durumdadır. İkinci evre de tek ve damarlara yayılmış veya birden çok 5cm den çok tümör vardır. Üçüncü evrede birden çok 5cm den büyük tümör veya tümör tek ve ana damarlara yayılmış durumdadır. Son evre de ise tümör karaciğer dışına yayılmış veya komşu organlara taşınmış durumdadır.
Karaciğer yağlanması toplumda çok sık rastlanan bir durumdur. Karaciğer hücrelerinde normalden fazla, aşırı derecede yağ toplanması nedeni ile meydana gelen tıbbi bir durumdur. Karaciğerin aşırı yağlanması birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açmaktadır. Karaciğerde iltihap meydana gelir, karaciğer sirozunun başlangıcına neden olabilir. Bu kişiler sürekli egzersiz yaparak ve beslenmesine dikkat ederek bu durumu ortadan kaldırabilir.
Karaciğer hastalıkları, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, sarılık, siroz, karaciğer büyümesi, karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliği, safra kesesi iltihabı, safra kesesi taşı karaciğer hastalıkları arasındadır. Pankreas kanseri, pankreasın sağlıklı hücreleri kontrol dışı bölünerek çoğalmaları sonucunda kanser hücreleri oluşmaktadır. Bunlar çoğaldıkça bir kitle meydana getirerek kist oluştururlar. Kan yolu ile kısa sürede yayılma gerçekleşir. Pankreas kanseri sinsi bir hastalık olduğu için belirti vermez ve erken teşhisi zordur.
Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu çoğalma çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile sonuçlanabilir. Karaciğer yağlanması belirtileri, yorgunluk, kırıklık, karın boşluğunun sağ üst tarafında belli belirsiz ağrı, bu karaciğer büyümesinin de işareti olabilir. Siroz gibi ilerlemiş safhada iştahsızlık, kilo kaybı, mide bulantısı, güçsüzlük, yorgunluk, derinin ve gözlerin sararması, idrarın koyulaşması görülebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>