kanser

Larinks olarak adlandırılan gırtlak kanseri erkeklerde ve 50 yaş üstü tüm bireylerde daha sık görülmektedir. En temel nedeni sigara olan gırtlak kanseri, bayanların sigara ve alkol alma oranlarının hızla yükselmesiyle birlikte onlarda da sıkça görülmeye başlanmıştır. Bu artışın devam etmesiyle birlikte görülme yaşı da düşmeye başlamıştır. En temel görevi, ağız yoluyla alınan besinlerin nefes borusuna kaçmasını önlemek ve nefes alıp vermeye, konuşmaya yardımcı olmaktır. Bu nedenle gırtlak kanserine yakalanan bireylerde görevini yapamaz ve konuşmada, yutkunmada, nefes alıp vermede sorunlar meydana gelir. Gırtlak 3 kısımdan oluşur ve kanserli bölge çoğunlukla ses tellerinde oluşur. Gırtlak kanseri oluşumunda kalıtım, kronik enfeksiyonlar, çevre kirliliği, radyasyon, HPV, Verem, bel soğukluğu, sesin düzgün kullanılmaması sonucu yıpranması ve bazı ilaçların yan etkileri gibi neden etkendir. Gırtlak kanseri belirtileri şu şekillerde görülmektedir:
• Ses tellerinde meydana gelen gırtlak kanserinde ses kısıklığı görülür,
• Şiddetli ve ağrılı öksürük, balgamla birlikte kan gelmesi, nefes darlığı,
• Yutkunma esnasında ortaya çıkan ve kulaklara kadar hissedilen boğaz ağrısı,
• Konuşma zorlukları,
• Kötü kokan nefes,
• Boyun bölgesinde şişlik gibi durumlar görülmektedir.
KBB uzmanları tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi sonucunda kesin gırtlak kanseri teşhisi konulabilir. Gırtlak kanseri tedavisi için en yaygın yöntem boğazda delik açılması ile uygulanan cerrahi operasyondur. Oldukça zahmetli ve sıkıntılı bir tedavi olan bu yöntem, son yıllarda tıpta yaşanan gelişmeler neticesinde yerini daha az sıkıntılı ve daha etkili bir yöntem olan mikro cerrahi lazer yöntemine bırakmaktadır.

One thought on “Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>